Program „Mama 4+” jest rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły.
Oznacza to, że dzięki nowym przepisom osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania, mają prawo do otrzymania świadczenia. O świadczenie można ubiegać się już od 1 marca 2019 r.
Świadczenie może być przyznane:
- Matce, która:
- urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci,
- osiągnęła wiek wynoszący co najmniej 60 lat,
- nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania (może posiadać emeryturę/rentę w kwocie niższej od najniższej emerytury, tj. 1100 zł brutto).
- Ojcu, który:
- wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę,
- osiągnął wiek wynoszący co najmniej 65 lat,
- nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania (może posiadać emeryturę/rentę w kwocie niższej od najniższej emerytury, tj. 1100 zł brutto).
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznaje:
- Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – jeżeli wnioskodawca posiada okresy ubezpieczenia społecznego rolników i nie pobiera emerytury lub renty wyłącznie z ZUS.
Szczegółowe informacje, warunki, kryteria i druki dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl
Infolinia: 22 560 16 00 (czynna w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00)
oraz na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod linkiem https://www.gov.pl/web/rodzina/mama-4-plus-rodzicielskie-swiadczenie-uzupelniajace