Marcowe spotkanie grupy wsparcia

W dniu 23 marca br. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie grupy wsparcia dla rodzin zastępczych z terenu powiatu grudziądzkiego.

Spotkanie prowadzone było przez specjalistę, a jego głównym celem było zapewnienie rodzinom zastępczym możliwości podniesienia swoich kompetencji wychowawczych oraz zapewnienie pomocy i wsparcia.

Tematem spotkania były sytuacje trudne i konfliktowe w rodzinie. Konflikt jest zjawiskiem nieuniknionym, mającym neutralne bądź pozytywne zabarwienie, dotyczącym konkretnego problemu, a nie osoby. Jest następstwem różnic, nie zaś ich przyczyną. To często niezaspokojone potrzeby członków rodziny, brak umiejętności rozmowy nasilają wiele sytuacji o tym podłożu.

Uczestnicy wymieniali się doświadczeniami na temat sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych i rozwiązywania konfliktów. Dyskusja dotyczyła także dialogu motywującego jako alternatywy dla modelu nagród i kar. Sytuacje konfliktowe nie należą do przyjemnych, jednak mogą się stać bodźcem do konstruktywnych zmian, dając nowe spojrzenie na problem i wskazując inne drogi rozwiązania.

W trakcie trwania spotkania, dla małoletnich dzieci zapewnione były zajęcia animacyjne.

W spotkaniu udział wzięło 15 rodziców zastępczych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *