Instytucjonalna piecza zastępcza
Instytucjonalna piecza zastępcza jest sprawowana przez Powiat Grudziądzki w formie placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Do zadań placówek opiekuńczo-wychowawczych należy w szczególności:
- zapewnienie dziecku całodobowej opieki i wychowania oraz zaspokajanie jego niezbędnych potrzeb, w szczególności emocjonalnych, rozwojowych, zdrowotnych, bytowych, społecznych i religijnych;
- realizacja przygotowanego we współpracy z asystentem rodziny planu pomocy dziecku;
- umożliwianie kontaktu dziecka z rodzicami i innymi osobami bliskim, chyba, że sąd postanowi inaczej;
- podejmowanie działań w celu powrotu dziecka do rodziny;
- zapewnianie dziecku dostępu do kształcenia dostosowanego do jego wieku i możliwości rozwojowych;
- obejmowanie dziecka działaniami terapeutycznymi;
- zapewnianie korzystania przez dziecko z przysługujących świadczeń zdrowotnych.
Na terenie powiatu grudziądzkiego funkcjonują trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze łączące zadania placówek typu socjalizacyjnego i interwencyjnego:
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Nr 1 w Wydrznie, Wydrzno 13/2, 86-320 Łasin,
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Nr 2 w Wydrznie, Wydrzno 13/3, 86-320 Łasin,
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Nr 3 w Łasinie, ul. Odrodzenia Polski 3a, 86-320 Łasin.
Wspólną obsługę placówek opiekuńczo-wychowawczych w powiecie grudziądzkim zapewnia Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Wydrznie, Wydrzno 13/1, 86-320 Łasin ( tel. 56 468 93 07).
Procedura umieszczania dziecka w placówce
Skierowanie dziecka pozbawionego częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej do placówki opiekuńczo-wychowawczej odbywa się na podstawie orzeczenia sądu.
Placówki opiekuńczo-wychowawcze typu interwencyjnego przyjmują dziecko w przypadkach wymagających natychmiastowego zapewnienia mu opieki:
- na podstawie orzeczenia sądu,
- bez skierowania – w przypadku gdy dziecko zostało doprowadzone przez Policję lub Straż Graniczną,
- bez skierowania – na wniosek rodziców, dziecka lub osoby trzeciej lub umieszcza się dziecko w trybie art. 12a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
Dziecko do placówki opiekuńczo-wychowawczej kieruje powiat właściwy do ponoszenia wydatków na opiekę i wychowanie, czyli właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w pieczy zastępczej.
Pobyt dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej powinien mieć charakter przejściowy – do czasu powrotu dziecka do rodziny naturalnej, umieszczenia w pieczy zastępczej lub rodzinie przysposabiającej. W realizacji powyższego zadania Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze w Łasinie i w Wydrznie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grudziądzu ściśle współpracuje z sądem, kuratorami, innymi powiatowymi centrami pomocy rodzinie, ośrodkami pomocy społecznej.
Pobyt dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczych trwa nie dłużej niż do czasu osiągnięcia przez niego pełnoletności. Osoba, która osiągnęła pełnoletność przebywając w placówce, może w niej przebywać za zgodą dyrektora, nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia, jeżeli:
- uczy się w szkole, w uczelni, u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego
lub - legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.