Kampanie społeczne - ogólnopolskie
"Dzieciństwo bez przemocy"
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grudziądzu przyłączyło się do Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Kampania miała na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składały się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwały od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Działania podejmowane w ramach Kampanii skupiały się na uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa oraz promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
PCPR w Grudziądzu przeprowadziło szereg inicjatyw, których tematyka skoncentrowana była na tematyce przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. W ramach realizacji Projektu Rodzina w centrum Etap I odbyły się dwa warsztaty dla rodzin zastępczych i naturalnych „Przemoc w rodzinie – jak rozpoznać i reagować?”, grupa wsparcia dla rodziców zastępczych oraz warsztaty socjoterapeutyczne dla młodzieży.
W dniu 18 listopada br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Grudziądzu odbyła się Konferencja szkoleniowa „Przemoc – co trzeba wiedzieć, by skutecznie pomagać?”. Konferencja kierowana była do przedstawicieli instytucji publicznych, OPS, oświaty, placówek opiekuńczo-wychowawczych, służb mundurowych, służby zdrowia oraz wszystkich osób, które mogą odgrywać aktywną rolę w przeciwdziałaniu przemocy w powiecie grudziądzkim.
Finałem akcji był dzień 19 listopada br. czyli Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, kiedy cały budynek Starostwa Powiatowego w Grudziądzu został podświetlony na czerwono.
Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
Kampanie społeczne - własne
"Stwórzmy razem szczęśliwy i bezpieczny dom"
Najlepszym środowiskiem życia i wychowania dziecka jest rodzina. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie ma możliwości zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców biologicznych. Wówczas istotną rolę spełnia piecza zastępcza, przede wszystkim rodzinne formy opieki.
Kierując się potrzebami dzieci pozostającymi bez opieki rodzicielskiej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grudziądzu w 2024 roku rozpoczęło kampanię „Stwórzmy razem szczęśliwy i bezpieczny dom”. Celem kampanii jest uwrażliwienie mieszkańców powiatu grudziądzkiego na potrzeby dzieci przebywających w placówkach, uwidocznienie możliwości płynących z doświadczenia rodzin, które mają otwarte serca i będą w stanie pokazać dobre, rodzinne życie dzieciom pogubionym, doświadczonym przez los. Pragniemy, aby nasza kampania zachęciła kandydatów do prowadzenia Rodzinnego Domu Dziecka i zaopiekowaniem się np. licznymi rodzeństwami, które obecnie przebywają w placówkach na terenie powiatu, a także pozwoli zabezpieczyć miejsca na ewentualne przyjęcie takich dzieci w przyszłości. Mamy nadzieję, ze dzięki przeprowadzonej przez PCPR kampanii mieszkańcy powiatu grudziądzkiego zdobędą wiedzę na temat rodzicielstwa zastępczego, procedury kwalifikacji i stawianych kandydatom wymagań. Dzięki temu zdobędą odwagę do nawiązania pierwszego kontaktu, a dzięki profesjonalnej kadrze nabiorą pewności co do swojej decyzji. Liczymy także, że „odczarujemy” negatywny wizerunek rodzicielstwa zastępczego, pokażemy ogrom serca włożony w opiekę nad dziećmi.
W ramach powyższych działań pracownicy PCPR w Grudziądzu wzięli udział w licznych wydarzeniach lokalnych, aby promować rodzicielstwo zastępcze:
- 22.06.2024 r. uczestniczyliśmy w Festynie Świętojańskim w Lisnowie, gm. Świecie nad Osą,
- 29.06.2024 r. wzięliśmy udział w Dniach Łasina,
- 05.07.2024 r. byliśmy obecni na Festynie Rodzinnym w Radzyniu Chełmińskim,
- 27.07.2024 r. gościliśmy na projekcji filmu przyrodniczego podczas „Leśnego Kina” w Grudziądzu organizowanego przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu i Centrum Kultury Teatr,
- 07.09.2024 r. nasz namiot stanął na Dożynkach Gminnych w Rogóźnie,
- 16.09.2024 r. zorganizowaliśmy edukacyjne spotkanie z rodzinami zastępczymi w Nadleśnictwie Jamy.
W ramach kampanii "Stwórzmy razem szczęśliwy i bezpieczny dom" podjęliśmy także współpracę z Wydziałem Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu, dzięki czemu nasze plakaty zawisły w autobusach komunikacji powiatowej
Spotkanie świadomościowe "Razem przez świat - rola rodzica oraz opiekuna w pieczy zastępczej w życiu dziecka"
W dniu 18.06.2024 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Grudziądzu odbyło się spotkanie świadomościowe pod tytułem „Razem przez świat – rola rodzica oraz opiekuna w pieczy zastępczej w życiu dziecka”, na rzecz rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej w ramach projektu partnerskiego pn. "Rodzina w centrum Etap I" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Celem spotkania było zaznajomienie zainteresowanych osób z tematyką budowania zasobów niezbędnych do radzenia sobie w trudnych sytuacjach z dzieckiem oraz zwiększenie wiedzy lokalnej społeczności na temat potrzeb dzieci pozbawionych opieki i wychowania w rodzinach naturalnych. Wykład poprowadziła Pani Sylwia Winiarek: magister psychologii, psycholog kliniczny, psychoterapeuta w procesie certyfikacji, psychotraumatolog II stopnia, posiadająca 24 lata doświadczenia w pracy z dziećmi i rodzinami. Spotkanie to było niewątpliwą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, a przede wszystkim do szerzenia wiedzy na temat rodzinnej pieczy zastępczej i potrzeb dzieci.
Konferencja "Przemoc - co trzeba wiedzieć, by skutecznie pomagać?"
W dniu 18.11.2024 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Grudziądzu odbyła się konferencja szkoleniowa pod honorowym patronatem Starosty Grudziądzkiego pn. "Przemoc - co trzeba wiedzieć, by skutecznie pomagać?".
Z zaproszenia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grudziądzu skorzystało około 70 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele Policji, oświaty, placówek opiekuńczo-wychowawczych, służby zdrowia, zespołów interdyscyplinarnych i gminnych oraz miejsko-gminnych ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu grudziądzkiego.
O rozwiązaniach prawnych dotyczących realizacji obowiązków i uprawnień policji związanych z przemocą domową mówił kom. Marcin Górak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Wojewódzki Konsultant Procedury "Niebieskie Karty".
Wykład pt. "Od systemu do ochrony dzieci przed krzywdzeniem" wygłosiła Maria Janowska, pedagog, specjalista pracy z rodziną opartej na terapii systemowej, prezes Grudziądzkie Towarzystwo Pomocy Dziecku i Rodzinie HOMINI.
Zaś m.in. o rozpoznawaniu objawów przemocy u dzieci, młodzieży i dorosłych opowiadał Adam Chojnacki, psycholog, terapeuta, certyfikowany specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.
Konferencja stanowi element realizacji "Programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej w powiecie grudziądzkim na lata 2024-2030" uchwalonego przez Radę Powiatu Grudziądzkiego. Jest również częścią ogólnopolskiej kampanii "Dzieciństwo przez przemocy" organizowanej przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.